znajdź produkt:
zawansowane
twój kozyk
Brak produktów w koszyku
Dane produktu
PRL PRZEDSTAWIENIA TEATR PUBLICZNY 1765-2015
Nazwa produktu:

PRL PRZEDSTAWIENIA TEATR PUBLICZNY 1765-2015

Kategoria: kino/teatr
Wydawnictwo: PIW
Numer ISBN: 978-83-64822-82-7
Autor: KRAKOWSKA J.
status dostępności: dostępna
cena: 69.90 zł 66.41 zł
produkt chwilowo niedostępny
Opis produktu:

 PRL. Przedstawienia będzie pierwszą książka z serii Teatr publiczny. Przedstawienia 1765–2015 wydawanej wspólnie przez Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Sztuki PAN. Publikacja Joanny Krakowskiej to dziesięć bogato ilustrowanych esejów o sztuce teatru, środowisku teatralnym i inteligencji czterech powojennych dekad. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy kochają teatr. Premiera 9 stycznia. 

Seria Teatr publiczny. Przedstawienia przedstawia subiektywną, nieoczywistą historię teatru publicznego w Polsce od 1765 roku do dziś. Teatr jest medium historii w wielu sensach. Opowiada historię, pośredniczy w opowiadaniu historii i jest historią, jako że istnieje wyłącznie historycznie. To historyczne istnienie aktualizuje się w narracji, która może wykraczać daleko poza teatr, zataczając wokół niego coraz większe kręgi. W ten sposób sam teatr staje się historycznym źródłem. Ale to źródło o paradoksalnym charakterze – trzeba je najpierw samemu sobie stworzyć. Teatr nie jest bowiem dany, lecz zawsze i jedynie przedstawiany. Na podstawie autorskiego archiwum, arbitralnie ustanowionych kontekstów, światopoglądowych uwarunkowań i wytyczonego celu. Kluczowe dla tej historii jest zatem przedstawienie.

Ideą książek w serii Teatr publiczny. Przedstawienia – prezentujących historię polskiego teatru nowoczesnego – jest komplikowanie i utrudnianie jednoznaczności sądów. Wynika to z rozumienia teatru jako miejsca czynnej konfrontacji wizji, idei artystycznych, aspiracji społecznych, uwarunkowań ekonomicznych i instytucjonalnych. A skutkuje – przedstawianiem teatru w szerokim kontekście życia publicznego, decydującym o jego interpretacjach i tworzącym ramę historycznej narracji. 

Każdy rozdział tych książek to wybrane przedstawienie teatralne i temat, wskazany z nadzieją, że wyłoni się z tego nie tylko możliwie rozległa historia teatru w danym okresie, ale także historia ówczesnego życia publicznego. Osnuta wokół tego, co zaskakujące, niedowartościowane, zapomniane, peryferyjne. Historia aspirująca do zmiany sposobu myślenia o teatrze polskim. 

Książki powstały w ramach trzyletniego projektu multimedialnej historii teatru polskiego Teatr publiczny. Przedstawienia. 1765–2015 prowadzonego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Projekt realizowany był w pięciu cyklach wykładów – PRL, Dwudziestolecie, Oświecenie, Wiek XIX i Demokracja – prowadzonych w latach 2012–2015 przez Joannę Krakowską, Krystynę Duniec, Piotra Morawskiego, Ewę Partygę i Agnieszkę Wanicką. 

Wykładom towarzyszyły projekcje specjalnie przygotowywanych filmów found-footage autorstwa Ewy Hevelke i Michała Januszańca. Filmy te są integralna częścią przygotowanych publikacji. Konstelacja innych kontekstowych materiałów jest dostępna on-line na stronie www.teatrpubliczny.pl

Bookmark and Share
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
promocjenowościpolecamy