TU JESTEŚMY. PRACE Z KOLEKCJI KRZYSZTOFA MUSIAŁA

Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 90,00 zł 90.00
ilość EGZ,CPY

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

W toruńskim CSW zaprezentowane zostały wybrane prace z kolekcji sztuki jednego z najwybitniejszych polskich kolekcjonerów – Krzysztofa Musiała.
Pokazane zostały dzieła polskich artystów, które powstały w okresie od zakończenia drugiej wojny światowej do czasów nam współczesnych. Wystawa umożliwiła prześledzenie nie tylko części historii sztuki polskiej, lecz również pozwoliłą na obserwację dialogu, związków i przeciwieństw w kształtowaniu się głównych artystycznych nurtów.
Okres awangardy, tak ważny dla rozumienia sztuki nowoczesnej, reprezentowany był przez dzieła czołowych jego przedstawicieli: Katarzynę Kobro i Władysława Strzemińskiego. Dokonania tych twórców dały po latach pole do wytworzenia się neoawangardowych postaw reprezentowanych między innymi przez prace Edwarda Krasińskiego czy Henryka Stażewskiego. Ważną częścią wystawy były dzieła poruszające szeroko rozumianą tematykę seksualności, a także prace odnoszące się do dobrych i złych aspektów życia ludzkiego. Były to, między innymi, prace Aliny Szapocznikow, Barbary Falender, Łukasza Stokłosy, Karola Radziszewskiego czy Wojciecha Ćwiertniewicza.
Wystawa stworzyła również okazję do zapoznania się z przedstawicielami grup artystycznych, które wykształciły się w powojennej sztuce polskiej. Krakowską grupę Wprost reprezentowały dzieła takich twórców jak Zbylut Grzywacz czy Leszek Sobocki, dopełnione obrazami Jerzego Nowosielskiego. W opozycji do malarstwa figuratywnego pokazane zostały obiekty bardzo szeroko rozumianej sztuki abstrakcyjnej. Były to prace Wojciecha Fangora, Jerzego Tchórzewskiego, Jana Berdyszaka, Tadeusza Brzozowskiego czy pozornie abstrakcyjne obrazy Tomasza Tatarczyka, Leona Tarasewicza i Jana Tarasina.
Jednak lista twórców, których dzieła zaprezentowane zostały na wystawie jest dużo dłuższa, obejmuje bowiem aż 94 nazwiska.
Prezentacje były także dobrą okazją do zapoznania się z technikami, jakimi posługują się artyści. W przestrzeni ekspozycyjnej znaleźć było można odlewy w metalach, ceramikę, obrazy olejne, akrylowe, akwarele, pastele i wiele innych.

KURATOR
Wacław Kuczma

KOORDYNATORKA
Renata Sargalska

REALIZACJA WYSTAWY
Wojciech Ruminski

KATALOG

REDAKCJA
Mateusz Kozieradzki

TEKSTY
Mateusz Kozieradzki
Wacław Kuczma
Jan Wiktor Sienkiewicz
Zbigniew Taranienko

BIOGRAMY
Kinga Cieplińska
Magdalena Krajetna
Mariusz Pendraszewski

TŁUMACZENIA
Damian Jasiński
Hanna Piątkiewicz
Jennifer Zieliński

KOREKTA
IanCorkill
Paweł Falkowski
Katarzyna Radomska

SKŁAD
Marcin Treichel

ZDJĘCIA
Waldemar Andzelm
Agata Ciołek
Erazm Ciołek
Agata i Erazm Ciołkowie
Jan Cybis
Dominik Czerski
Tomasz Daiksler
Adam Gut
Paweł Heppner
Marek Lalko
Dawid Paweł Lewandowski
Piotr Ligier
Jacek Sielski
Dominik Stanisławski
Włodzimierz Jan Zakrzewski

ISBN: 978-83-62881-90-1

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl