TONY CRAGG RZEŹBY I PRACE NA PAPIERZE/SCULPTURES AND WORKS ON PAPER | KATALOG WYSTAWY

Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 189,00 zł 189.00
ilość EGZ,CPY

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze, katalog wystawy, pod red. Krzysztofa Stanisławskiego i Anny Kompanowskiej, tłum. na j. angielski, oprawa twarda, 364 s.

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” / przy współpracy Wydawnictwa Arkady Sp. z o. o., Toruń 2023

 

Album towarzyszący wystawie prac artysty, należącego do czołówki światowych rzeźbiarzy, zawiera wszystkie dzieła prezentowane w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu dzieła. W większości są to wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące z wszystkich okresów twórczości artysty – od lat 70. do najnowszych. Dodatkowo zaprezentowano 125 rysunków, grafik i akwarel.

Obszerna część teoretyczna stanowi wnikliwy opis konceptualnej wizji rzeźby rozwijanej przez pięćdziesiąt lat pracy twórczej artysty. Znajdują się w niej teksty Ireny Grzesiuk-Olszewskiej i Krzysztofa Stanisławskiego, opublikowane pierwotnie w kwartalniku „Rzeźba Polska” w 1988 roku, przybliżające wczesną twórczość artysty i jej konteksty. Tło oraz ewolucję artystycznej działalności rzeźbiarza opisuje także historyk sztuki, Jan Debbaut w tekście pt. Metamorfoza obiektu. O aktualnej i poprzednich polskich wystawach Tony’ego Cragga wspomina w swoim wstępie Krzysztof Stanisławski.

Warto zwrócić uwagę na tekst greckiego filozofa i krytyka sztuki, Demosthenesa Davvetasa, który w eseju Słownik dematerializacji, przedstawia istotną kwestię, związaną z tworzywem i materiałami wykorzystywanymi przez artystę. W innym eseju tegoż autora, zamieszczonym także w części teoretycznej, znajdziemy refleksję na temat relacji artysty z naturą.

Rzeźbiarska wyobraźnia artysty stała się z kolei tematem tekstu Jona Wooda. Tę część katalogu domyka esej Micheala Heringa, który jest poświęcony przede wszystkim rysunkom Cragga i ich znaczeniu w jego rzeźbiarskiej twórczości. W katalogu oczywiście nie zabrakło obszernej listy wystaw i dotychczasowych osiągnięć artysty. Na szczególną uwagę zasługuje strona edytorska publikacji, która zachwyca swoją ascetyczną prostotą.

 

Wystawa w CSW „ZNAKI Czasu” w Toruniu:

 

Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze

Kiedy: 26.05–24.09.2023
Wernisaż wystawy: 26 maja (piątek), godz. 18.00

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynatorka: Olga Bazelak
Koordynatorka we wstępnej fazie: Paulina Kuhn

Produkcja: John McCormack (Tony Cragg Studio), Wojciech Ruminski (CSW Toruń)

Tony Cragg (ur. 1949), brytyjski rzeźbiarz, autor instalacji, rysownik, grafik, od lat 70. mieszkający i tworzący w niemieckim Wuppertalu. Jest jednym z najwybitniejszych rzeźbiarzy naszych czasów, wystawiającym swoje prace od lat 70. do dzisiaj w najważniejszych muzeach i galeriach na świecie.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

prof. dr. hab. Piotra Glińskiego

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat honorowy:
Ambasada Wielkiej Brytanii
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
British Council

Patronat medialny:
British Council
Goethe-Institut w Warszawie

 

ISBN: 978-83-66475-18-2
liczba stron: 364
oprawa: TWARDA
język: POLSKI, ANGIELSKI

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl