CZŁOWIEK W WIELKIM MIEŚCIE
Opis
Człowiek w Wielkim Mieście stanowi artystyczną podróż przez niespotykany wybór 70 prac z Kolekcji Sztuki UniCredit. Wystawa eksploruje symbiotyczny związek między środowiskiem miejskim i jego mieszkańcami, poczynając od XX wieku, analizuje również przestrzeń miejską jako odzwierciedlenie współczesnego życia. Podróż zaczyna się od widoku z powietrza, później przechodzi niżej, do poziomu ulic, gdzie protagonistami są budynki i multikulturowy tłum. Następnie wkraczamy w “środowisko domowe’, badając intymną rzeczywistość domu, a podróż kończymy marzycielskimi i utopijnymi wizjami życia w bardziej humanistycznej skali.
W ramach wystawy pokazywane będą malarstwo, fotografie oraz instalacje, które ukazują osobiste wizje środowiska miejskiego zarówno jednych z najważniejszych artystów XX wieku, jak i współczesnych, włączając takich artystów, jak: Andreas Gursky, Wolfgang Tillmans, Eugène Atget, Barbara Klemm, Jordi Colomer and Peter Blake. Giorgio de Chirico w Piazza d'Italia (1970) prezentuje nierealistyczną perspektywę architektury miejskiej, podczas gdy Gabriele Basilico w Milano (1981) wykorzystuje fotografię, aby uchwycić przemysłową archeologię obszarów znajdujących się na uboczach miast. Surrealistyczne pejzaże architektoniczne w Paesaggio Giorgio Morandi (1925) nadaje ciekawy kontrast do land-artu Christo, z Dolnego Manhattanu.
Wrapped Building Christo jest jednym z pięciu przedmiotów w jego portfolio z 1985 roku, które modyfikują architekturę miast poprzez owijanie budynków i pomników. Film Christiana Marclay'a Telefony (1995) bada funkcję telefonu w naszym społeczeństwie, podczas gdy Hamburg (1952) Henri'ego Cartier-Bressona, ojca fotoreportażu, rejestruje obrazy z życia ulicy.
Wystawa zaprojektowana i kuratorowana jest przez Dobrilę Denegri, dyrektor artystyczną Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Waltera Guadagnini'ego, przewodniczącego Naukowej Komisji Sztuki UniCredit, w skład której wchodzą również Luca Massimo Barbero, Loránda Hegyi i Angelikę Nollert.
Wszystkie dzieła sztuki prezentowane na wystawie Człowiek w Wielkim Mieście są częścią Kolekcji Sztuki UniCredit i pochodzą z Austrii, Niemiec, Włoch, Turcji i Stanów Zjednoczonych. Kolekcja Sztuki UniCredit liczy ponad 60.000 prac i jest złożona z obrazów, rzeźb, instalacji, filmów wideo oraz zdjęć, z których wszystkie odzwierciedlają grupową tożsamość europejską i symbolizują jej międzynarodowe oddanie sztuce.
UniCredit prowadzi działalność w 50 krajach na całym świecie i ściśle współpracuje ze społecznościami, w których działa, przyjmując zarazem ich żywe artystyczne i kulturalne dziedzictwo. Druga edycja wystawy Człowiek w Wielkim Mieście jest złożeniem hołdu Polsce, gdzie UniCredit prowadzi działalność jako Bank Pekao S.A.
Bank Pekao działa w Polsce od ponad 80 lat i jest jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Pod względem aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast pod względem siły kapitałowej jest liderem wśród dużych banków działających w Polsce.
Od wielu lat Bank Pekao regularnie angażuje się w finansowe i organizacyjne inicjatyw polityki społecznej i kulturalnej w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). W 2010 roku następujące wydarzenia otrzymały wsparcie finansowe od Banku Pekao S.A.: Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantas, XX Festiwal Mozartowski, XIV Festiwal Szekspirowski. Pekao współpracowało również z instytucjami kulturalnymi, takimi jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie i z wieloma innymi na poziomie lokalnym. Przez trzy lata Pekao S.A. był oficjalnym sponsorem prestiżowych nagród Paszporty Polityki, przyznawanych młodym twórcom sztuki. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Bank Pekao tytułem "Mecenasa Roku 2011".
By uzyskać więcej informacji o Kolekcji Sztuki UniCredit, zapraszamy do odwiedzenia: www.artcollection.unicreditgroup.eu