Polecamy
AHAT ILI. SIOSTRA BOGÓW
AHAT ILI. SIOSTRA BOGÓW

95,00 zł

EGZ,CPY
CHINESE CHECKERS / CHIŃSKIE WARCABY
CHINESE CHECKERS / CHIŃSKIE WARCABY

279,00 zł

EGZ,CPY
PRZEBŁYSKI
PRZEBŁYSKI

62,00 zł

EGZ,CPY
HELL IN JAPANESSE ART
HELL IN JAPANESSE ART

299,00 zł

EGZ,CPY
YATZY / GRA KOŚCI
YATZY / GRA KOŚCI

130,00 zł

EGZ,CPY

BIAŁO-CZERWONO-BIALI FOLDER

Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 10,00 zł 10.00
ilość EGZ,CPY

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wystawa / Biało-czerwono-biali. Współczesna sztuka białoruska

Artyści: ARCz, Andrei Dureika, Janna Grak, Mikhail Gulin, Sergey Kiryuschenko, Artur Klinau, Andrei Loginov, Alexej Lunev, Alexander Nekrashevich, Uladzimir Parfianok, Victor Petrov, grupa Revision, Igor Savchenko, Sergey Shabohin, Antanina Slabodchikova, Maxim Tyminko, Maxim Wakultschik

Historyczna flaga białoruska jest biało-czerwono-biała, natomiast obecna, oficjalna – czerwono-zielona z ludowym szlaczkiem na lewym boku – obowiązuje od czasu objęcia fotela prezydenta przez Aleksandra Łukaszenkę. Dla ruchów niezależnych ta pierwsza jest symbolem niezależnej Białorusi i to takie flagi powiewają na ulicznych demonstracjach. Natomiast podczas oficjalnych świąt państwowych, jak np. parada Święta Niepodległości oraz przed budynkami rządowymi powiewa flaga czerwono-zielona.

Wybraliśmy taki symboliczny tytuł nie dlatego, by nadać wystawie polityczny wymiar, bo prac stricte politycznych tu nie ma, lecz by w ten sposób podkreślić, że to prezentacja sztuki białoruskich artystów niezależnych.

Niezależna sztuka białoruska, rozwijająca się poza obiegiem oficjalnym, charakteryzuje się wysoką jakością artystyczną i oryginalnością. Artyści odnoszą się do korzeni awangard lat 20. XX wieku, rodzących się na ich terenach, jak i współczesnych światowych tendencji.

Żyjąc w zamkniętym, niedemokratycznym kraju, tworzą odważną, świeżą i oryginalną sztukę na wysokim europejskim poziomie. Wielu wyemigrowało, ale nie traci kontaktu z krajem. To sztuka kompletnie nieznana na Zachodzie, a w Polsce, kraju sąsiedzkim, tylko fragmentarycznie.

Wystawa w toruńskim CSW Znaki Czasu wraz z katalogiem i programem imprez towarzyszących jest pierwszą, przygotowaną przez polskiego kuratora prezentacją o tak szerokim zakresie, ukazującą najnowsze zjawiska niezależnej sztuki białoruskiej. Pokażemy prace siedemnastu artystów, zarówno mieszkających na Białorusi, jak i w Unii Europejskiej, głównie w Niemczech. Składają się na nią malarstwo, instalacje, rzeźby, fotografie, wideo art i filmy.

Pragnieniem organizatorów jest pokazanie sztuki atrakcyjnej wizualnie, różnorodnej, oryginalnej, ale i uniwersalnej, aktualnej i żywej, która nie odbiega standardami artystycznymi od wystaw, do jakich przyzwyczajona jest polska publiczność.

Celem projektu jest przygotowanie najbardziej aktualnego i reprezentatywnego zespołu dzieł niezależnej sztuki białoruskiej. Dlatego powstaje on przy współpracy z niezależną Galerią Y w Mińsku (Valentina Kiselyova, Alexey Lunev), jak również z Andreiem Dureiką z Düsseldorfu. Partnerem projektu jest Instytut Polski w Mińsku (dyrektor Mateusz Adamski).

Krzysztof Stanisławski – ur. w 1956 r., absolwent Katedry Kultury Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 1979) jest krytykiem sztuki i filmu oraz niezależnym kuratorem wystaw i przeglądów filmowych, redaktor „Sztuki”, „Projektu” i „Art & Business”. Autor ponad 30 autorskich książek o sztuce i filmie, w tym Współczesna sztuka Litwy – Od nowa (Bydgoszcz 2009), Współczesna sztuka białoruska – Od nowa (Warszawa 2012), Once Upon a Time. Art of Polish Animation (Warszawa 2016). Od 1987 zorganizował ponad 100 wystaw sztuki współczesnej w kraju i za granicą: w Europie, USA, Afryce i Azji.

Współpraca: Galeria Y w Mińsku
Partnerzy: Instytut Polski w Mińsku

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl