Polecamy
WORLD PRESS PHOTO 2024
WORLD PRESS PHOTO 2024

169,00 zł

EGZ,CPY
LEKSYKON OPRAWOZNAWCZY
LEKSYKON OPRAWOZNAWCZY

189,00 zł

EGZ,CPY
MODERN ORIENTALISM NEW CHINESE-STYLE DESIGN
MODERN ORIENTALISM NEW CHINESE-STYLE DESIGN

155,00 zł

EGZ,CPY
PEŁNIA LATA
PEŁNIA LATA

20,00 zł

EGZ,CPY
CHINESE CHECKERS / CHIŃSKIE WARCABY
CHINESE CHECKERS / CHIŃSKIE WARCABY

279,00 zł

EGZ,CPY

ART NEXT TO FASHION

Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość EGZ,CPY

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

 Wystawa jest swoistym eksperymentem i powstała w odpowiedzi na brak podobnych inicjatyw wystawienniczych w Polsce. Nieliczne wyjątki, prezentujące modę współczesną właśnie w kontekście artystycznym, a nie tylko historyczno-społecznym, to na przykład zrealizowane w 2013 r. z rozmachem właśnie w toruńskim CSW „Cuda Niewidy”.

„ART next to FASHION” to próba naszkicowania relacji mody ze sztuką na przykładzie wybranych projektów współczesnych polskich twórców, którzy często sami unikają etykietki artysty. Ich interdyscyplinarne działania, wymykające się wyraźnym definicjom, tworzą jednak z perspektywy artystycznej bardzo ciekawy obszar badawczy.

Najliczniej reprezentowane na wystawie będą prace graficzne. Ilustracje z bardzo wyraźnie widocznymi inspiracjami modowymi zestawione zostaną ze szkicami serbskiego projektanta Zvonko Markovica, którego projekty zdobyły spore uznanie w czasie tegorocznego Fashion Week w Nowym Jorku. Prezentowani ilustratorzy – Anna Halarewicz, Hubert Kołodziejski, Elżbieta Gądek, Katarzyna Smoczyńska i Paweł Zawiślak – należą do absolutnej czołówki polskich twórców, rozpoznawalnych także za granicą. Część ilustracyjną dopełniają dwie prace Łukasza Bilińskiego z pogranicza rysunku i malarstwa.

Obok ilustracji prezentowane są także fotografie, w tym dwa dzieła duetu FROL – ZALESKY, uznane za najlepszy projekt w 2011 roku przez VOGUE Italy. Autorką kostiumów prezentowanych na zdjęciach jest Varvara Frol. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również trzy filmy autorów.

Cykl sześciu fotografii autorstwa Pawła Żukowskiego, zatytułowany „Tribute to Moda Polska”, jest swoistym kompendium dzieł polskich projektantów wybranych przez artystę.

Osobną grupą są fotografie Katarzyny Widmańskiej oraz Macieja Boryny, powstałe podczas sesji zdjęciowych z udziałem modelek w kostiumach Katarzyny Konieczki. Fotografie zestawione zostaną z dziełami Konieczki – jednej z najważniejszych polskich kostiumografów, której projekty cenione są na całym świecie. Artysta tworzyła kreacje sceniczne m.in. dla tak kontrowersyjnych postaci jak Lady Gaga.

Kostiumy Konieczki zestawione zostaną z projektami mieszkającego w Toruniu artysty Karola Miętkiewicza, który swoje inspiracje czerpie z twórców takich jak: T. Mugler czy Alexander McQueen. Kostiumy Miętkiewicza są także tematem sesji fotograficznej Dawida Pawła Lewandowskiego, wykonanej w przestrzeni toruńskiego CSW specjalnie na potrzeby wystawy.

Wśród prezentowanych kreacji nie mogło zabraknąć pracy Magdaleny Moskwy, która tworzy obiekty o nieużytkowym charakterze na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Przypominające kombinezony kostiumy służą do zbierania odcisków ciała.

Cyfrowe kolaże Szymona Kurpiewskiego, czerpiące w ogromnym stopniu z dokonań historii sztuki oraz popkultury, zestawione będą z marynarką autorstwa Anny Marii Adamczuk, która przeniosła owe dzieła na materiał tworzonych ubrań.

Oddzielną część wystawy stanowić będą prace, które poprzez swoja formę lub przeznaczenie dotykają takich wątków, jak ekologia, feminizm, cierpienie. Dyskurs feministyczny widoczny jest szczególnie w pracach Iwony Demko – jej biżuteria, tworzona z form stylizowanych na waginy jest, jak wskazuje sama artystka, przeznaczona dla kobiet odważnych. Zainteresowanie nauką, a w szczególności zoologią, widoczne jest w niezwykle oryginalnej biżuterii autorstwa Bartosza Marii Chmielewskiego, powstałej przy wykorzystaniu elementów naturalnych owadów. Przeciwległy kontekst ochrony środowiska występuje w materiałach, z jakich wykonane są ubrania marki UEG Michała Łojewskiego, wykonane bowiem zostały z papieru – materiału całkowicie biodegradowalnego.

Całość ekspozycji dopełnia biżuteria honorowego patrona wystawy – firmy biżuteryjnej YES.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl