ARCHITECTURE IN CONSERVATION MANAGING DEVELOPMENT
One of the problems faced by heritage organizations and museums is adapting old buildings to their needs or building new ones to fit in with historic sites.
How exactly do you create a visitor's centre at Stonehenge? The real difficulty lies where the budget is minimal, and the potential damage to the environment or setting enormous.
Architecture in Conservation looks at the need of the heritage industry to respond sensitively to the limitations or potentials of the environment.
Dostępność: dostępne
KONSERWACJA TOM 2 DZIEŁA SZTUKI: KONSERWACJA I BADANIA
"Nauka i Sztuka: Konserwacja. Tom 2: Dzieła sztuki: konserwacja i badania" autorstwa dr hab. Justyny Olszewskiej-Świetlik to analiza procesów konserwacji dzieł sztuki. Autorka, jest doświadczoną konserwatorką malarstwa i rzeźby polichromowanej, przedstawia obszerny przegląd metod badawczych i praktyk konserwatorskich, opierając się na własnych badaniach oraz wieloletnim doświadczeniu naukowo-dydaktycznym.
Dostępność: dostępne
Dziedzictwo rzemiosła artystycznego tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja TOM 2
Niniejsza monografia jest zbiorem artykułów związanych z szeroko pojętym rzemiosłem artystycznym, w którym poruszone są zagadnienia związane zarówno z problematyką badawczą, technologiczną, jak i konserwatorsko-restauratorską.
Dostępność: dostępne
Dziedzictwo rzemiosła artystycznego Tom 1 Tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja
Przedstawiamy Państwu pierwszy tom monografii Dziedzictwo rzemiosła artystycznego – tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja będącej zbiorem dziesięciu artykułów, napisanych przez uczestników I edycji Konferencji Naukowej pod tym samym tytułem. Stanowią one cenne źródło wiedzy. W poszczególnych rozdziałach prezentowanych jest wiele nowych rozwiązań zarówno materiałowych, jak i metodologicznych z zakresu badań oraz konserwacji i restauracji różnorodnych obiektów rzemiosła artystycznego, które nie były jak dotąd tak szczegółowo omawiane w literaturze. Tematyka monografii stanowi odbicie zainteresowań autorów i jednocześnie wpisuje się w aktualne trendy i zagadnienia podejmowane nie tylko w kraju, ale także na świecie.
Dostępność: dostępne
EKONOMIA MUZEUM
Seria MUZEOLOGIA. Teoria - praktyka - podręczniki. Tom 1
W dniach 25-26 listopada 2010 roku odbyła się polsko-brytyjska konferencja zatytułowana Ekonomia muzeum. Celem konferencji była konfrontacja doświadczeń, metod działania i założeń prawno-ekonomicznych pozwalających widzieć współczesne muzeum jako miejsce przecięcia niemal wszystkich sfer współczesnej cywilizacji – kultury i nauki, miejsca, w którym wszystkie zgromadzone zasoby (nie tylko muzealia) mają określoną wartość materialną i niematerialną. „Ekonomia uczciwości”, etyka, misja nie są – w rozumieniu organizatorów konferencji – w sprzeczności wobec myślenia ekonomicznego i strategicznego. Jak jednak te idealistyczne założenia wcielić w życie – zastanawiali się zaproszeni prelegenci. Niniejsza publikacja stanowi zbiór materiałów pokonferencyjnych.
Dostępność: dostępne
INSTYTUCJE MUZEALNE Z PERSPEKTYWY EKONOMII KULTURY
Dla przedstawicieli nauk społeczno-ekonomicznych placówki muzealne są szczególnym rodzajem przedsiębiorstw non-profit. Działalność muzeów, prowadzona w kontekście szerokiej gamy uwarunkowań o charakterze ekonomicznym i pozaekonomicznym, jest wypadkową wielości funkcji i specyficznych celów kolekcjonerskich, konserwatorskich, naukowych, edukacyjnych, integracyjnych, tożsamościowych, wizerunkowych oraz w zakresie przyciągania publiczności i stymulowania ruchu turystycznego, stawianych przed nimi przez muzealników, organizatorów i społeczeństwo. Definiując obszary badawcze ekonomii muzeów, w książce pokazano, iż jest to już dość dobrze ugruntowane pole badań w ramach ekonomii kultury, łączące się ze spojrzeniem na tego typu instytucje w szerszym kontekście rozwoju cywilizacyjnego. Wkład ekonomistów w rozważania na temat muzeów nie dotyczy zatem, wbrew stereotypowym oczekiwaniom, oceny krótkoterminowej efektywności finansowej muzeów, lecz polega przede wszystkim na wskazywaniu potencjalnych uwarunkowań i implikacji podejmowania decyzji oraz wyborów związanych z działalnością muzeów i dążeniem przez nie do osiągnięcia złożonych celów.
Opracowanie to jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją łączącą refleksje teoretyczne z zakresu ekonomii muzeów ze szczegółowymi badaniami empirycznymi prowadzonymi na terenie Polski. Zgłębiając jedną z ważnych kwestii dotyczących muzeów, obecną w dyskursie z zakresu ekonomii kultury, posługując się zarówno danymi zastanymi, jak i wynikami autorskich badań studiów przypadku, w opracowaniu omówiono determinanty popytu prywatnego i społecznego na muzea. Szczegółowej analizie poddano problem interesariuszy muzeów oraz wartościowania muzeów przez ich szeroko rozumianą publiczność, w tym kwestie skłonności do wnoszenia opłat na rzecz muzeów w formie biletów za wstęp oraz podatków, a także sprawę wkładu muzeów w budowanie i wzmacnianie kapitału społecznego w kontekście lokalnym i regionalnym.
Dostępność: dostępne
KONSERWACJA MALARSTWA
Dostępność: dostępne
KU NOWEJ FILOZOFII DZIEDZICTWA
Profesor Andrzej Tomaszewski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w świecie osobistości polskiej ochrony i konserwacji zabytków przełomu XX i XXI wieku. Przez całe życie związany z Warszawą – miastem tak ciężko doświadczonym przez los – nie tylko nie uległ nacjonalizmowi kulturowemu charakterystycznemu dla Europy Środkowej, ale stał się powszechnie szanowanym budowniczym mostów – prawdziwym pontifeksem." prof. Jacek Purchla.
Dostępność: dostępne
METODY KONSERWACJI MALARSTWA SZTALUGOWEGO NA ZIEMIACH POLSKICH
Jak dawniej konserwowano obrazy?
Jakich materiałów używano?
Co możemy znaleźć w obiektach obecnie konserwowanych?
Dostępność: dostępne
MIEJSCA DLA KULTURY I ROZRYWEK: IDEE, ARCHITEKTURA, LUDZIE
Tom rozpraw wygłoszonych podczas ósmej konferencji z cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”, zorganizowanej w 2018 roku przez Toruński Oddział SHS. Tym razem jej tematem wiodącym była, by tak rzec, toruńska infrastruktura kulturalna, przy czym chodzi tu o kulturę przez duże K, jak i tę popularną.
Dostępność: dostępne