Nowe, rozszerzone wydanie wysmakowanego albumu, w którym literatura łączy się z kartografią, by zabrać czytelnika w niezwykłą podróż po pięćdziesięciu pięciu tajemniczych lądach.
Producent
- ALBUS (2)
- ALETHEIA (5)
- ARKADY (1)
- BĘC ZMIANA (3)
- BODLEY HEAD (1)
- BOSZ (14)
- COPERNICUS CENTER (1)
- CZARNE (1)
- DOWODY (1)
- DWIE SIOSTRY (1)
- EVVIVA L-ARTE (1)
- FILTRY (1)
- FLAME TREE PUBLISHING (2)
- FOSFOROS (2)
- FRONDA (1)
- FUND.AUGUSTA HR.Cieszkowskiego (1)
- FUNDACJA TERYTO (1)
- Fundacja Zeszytów Literackich (1)
- HA!ART (2)
- INSTYTUT ADAMA MICKIEWICZA (1)
- ISKRY (1)
- KARAKTER (4)
- Katedra Wydawnictwo Naukowe (4)
- KIRINWydawnictwo (1)
- KRYTYKA POLIT. (1)
- KSIĄŻKA I PRASA (2)
- KSIĘŻY MŁYN (1)
- MAG (1)
- MARGINESY (2)
- MUZA (1)
- NA PRZYKŁAD (1)
- NCK (3)
- NIEŚPIESZNE (1)
- NISZA (1)
- OKULTURA (1)
- PASAŻE (1)
- PIW (4)
- PULS (1)
- PWN (4)
- REPLIKA (1)
- SCHOLAR (1)
- SIMON & SCHUSTE (1)
- SŁOWO/OBRAZ TER (7)
- SŁOWO/OBRAZ TERYTORIA (10)
- SPOTS (1)
- STENTOR (1)
- TERYTORIA (1)
- THAMES & HUDSON (4)
- UMK (1)
- UNIVERSITAS (6)
- WAB (1)
- WARSTWY (2)
- WILLIAM COLLINS (1)
- WOLNO (1)
- WOLTERS KLUWER (1)
- WYD KOBIECE (2)
- WYD.UAM (1)
- WYD.UJ (1)
- WYDAWNICTWO NAUKOWE FNCE (2)
- Wydawnictwo Naukowe PWN (1)
- WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE (1)
- Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego (1)
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (1)
- Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego (2)
- Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (2)
- WYSOKI ZAMEK (1)
- WYTWÓRNIA (1)
- ZNAK (5)
- ZWIERCIADŁO (1)
Cena
-
od
do
AKCENT TYPOWO POLSKI SZKICE O KULTURZE POLAKÓW
Obszerny zbiór szkiców poświęconych kulturze polskiej
Dostępność: dostępne
ANTOLOGIA TEKSTÓW POLSKIEGO. KULTUROZNAWSTWA
Oddajemy w Państwa ręce Antologię tekstów polskiego kulturoznawstwa. Powstała ona w ramach grantu „Kulturoznawstwo polskie. Historia i dziedzictwo dyscypliny”. Konstruując ją, stawialiśmy przed sobą kilka celów. Pierwszy […] wiązał się z potrzebą opracowania dziejów stworzonego w naszym kraju na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kierunku badawczego. […] Skompletowanie tekstów nie było proste – długo dyskutowaliśmy nad kryteriami i warunkami doboru. Nasz zespół podjął zbiorowo ostateczną decyzję, którą jednak poprzedziły szeroko zakrojone konsultacje środowiskowe. Oczywiście, nie byliśmy w stanie skonsultować się ze wszystkimi reprezentantami akademickiego kulturoznawstwa. Stąd też kolejny cel naszej publikacji: ma ona być zaproszeniem do dyskusji nad korpusem tekstów – z różnych względów – istotnych dla naszej dyscypliny. Nie podjęliśmy próby stworzenia kanonu „lektur obowiązkowych” – niemożliwe bowiem byłoby wynegocjowanie takiej listy, wszak każdy ośrodek o dłuższej tradycji dorobił się własnego katalogu „złotych ksiąg”. Niemniej staraliśmy się zaprezentować prace ważne z punktu widzenia historii dyscypliny i kierunku, uwzględniając mikrohistorie poszczególnych środowisk uniwersyteckich. Interesował nas przy tym proces narastania propozycji teoretycznych i metodologicznych. Ostatecznie wybraliśmy klucz chronologiczny – nie odnosi się on jednak do dat pierwodruków pism, ale do biografii ludzi, którzy te pisma tworzyli. Założyliśmy bowiem, że zrekonstruujemy raczej „pokoleniową” historię dyscypliny, a nie kolejność ukazywania się poszczególnych prac. […] Mamy nadzieję, iż zaprezentowany w niniejszym tomie wybór tekstów pozwoli czytelnikom na lepsze rozeznanie się w historii oraz specyfice dyscypliny uniwersyteckiej i towarzyszących jej od blisko pół wieku studiów akademickich ukierunkowanych na poznawanie kultury. Publikacja nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób związanych zawodowo z kulturoznawstwem, choć jak wiadomo to środowisko w największym stopniu będzie zainteresowane próbą ukazania różnych koncepcjami teoretycznych oraz obszarów badawczych znamionujących przybliżaną tutaj naukę. Problematyka wyłaniająca się z zebranych prac może jednak również zainteresować adeptów kulturoznawstwa, a także przedstawicieli pokrewnych dziedzin wiedzy. Wierzymy, iż książka przyczyni się poszerzenia znajomości tradycji kulturoznawczej, jej źródeł i dróg rozwoju, poruszanej w ramach studiów tematyki, jak też scenariuszy dotyczących przyszłości całej dyscypliny. (Ze Wstępu)
Dostępność: dostępne
ANTROPOLOGIA A ŻYCIE WSPÓŁCZESNE
autor: Franz Boas
tłumaczenie: Konrad Siekierski
redakcja naukowa: Jarosław Różański OMI, Rafał Wiśniewski
seria: Myśl o kulturze
ISBN 978-83-7982-366-1
oprawa: twarda
stron: 212
Uznawana za jedną z najbardziej wpływowych książek z dziedziny antropologii kultury po raz pierwszy w tłumaczeniu na język polski. W swoim dziele Franz Uri Boas omawia relacje między rasą a kulturą, poruszając takie tematy jak dziedziczenie biologiczne i kulturowe, błędna ocena rasowa, kulturowa lub etniczna, naukowe podstawy ludzkiej indywidualności, czy porównanie kultury pierwotnej i współczesnej.
Franz Boas dostrzegał i podkreślał z jednej strony jedność, z drugiej strony różnorodność kultury ludzkiej. Przejawiało się to w podkreślaniu jednej wspólnoty ludzkiej jako gatunku, uniwersalności podstawowych wzorców kulturowych, ale też pomysłowości człowieka w znajdowaniu różnorodnych, specyficznych rozwiązań. Wskazywał, iż każda kultura jest tworem złożonym, w pewnym sensie stabilnym, ale jednocześnie zmiennym.
- ze wstępu Jarosława Różańskiego OMI, Rafała Wiśniewskiego
Dostępność: dostępne
ANTROPOLOGIA SPOŁECZNA A POCHODZENIE CZŁOWIEKA
Książka cenionego autora podręczników akademickich w przystępny sposób ukazuje zagadnienie antropologii społecznej w kontekście ewolucji człowieka.
Dostępność: dostępne
ATLAS ALBO RADOSNA WIEDZA PODSZYTA NIEPOKOJEM
Kluczowym punktem, wokół którego ogniskuje się myśl Didi-Hubermana, jest „Atlas Mnemosyne” Aby Warburga. Autor używa kategorii „atlasu” do zarysowania najważniejszych problemów, z jakimi mierzyła się sztuka i kultura europejska w ogóle. Od mitologii i Pliniusza Starszego, przez Goyę, Waltera Benjamina, aż po Jorge Luisa Borgesa.
Dostępność: dostępne
BADANIA ETNOGRAFICZNE I OBSERWACYJNE
Badania etnograficzne i obserwacyjne to praktyczne wprowadzenie do metodologii badań terenowych, od samego wyboru miejsca dokonywania badań, przez zbieranie materiałów, po interpretację i w końcu prezentację badań etnograficznych. Autor rozważa najważniejsze dylematy, również etyczne, związane z rozpoczęciem obserwacji, a także stosunkiem do podmiotów badania. Książkę podsumowuje przybliżenie perspektyw etnografii w XXI wieku.
Niezbędnik badacza to osiem praktycznych przewodników, które razem stanowią najbardziej obszerne i szczegółowe wprowadzenie do badań jakościowych. Każdy tom może być czytany jako odrębna całość, prezentująca najważniejsze metody i etapy badawcze. Wszystkie tomy zostały napisane przez uznanych autorów z dużym doświadczeniem w poszczególnych dziedzinach, dlatego zainteresują nie tylko studentów i wykładowców, ale również praktyków.
Dostępność: dostępne
BESTIARIUSZ JAPOŃSKI
Kolejna publikacja z serii bestiariuszy autorstwa Witolda Vargasa poświęcona tym razem stworom z kraju kwitnącej wiśni. Poznamy tajemnicze i magiczne zwierzęta, demony oraz duchy nazywane w Japonii yōkai. Stwory, które są częścią fantastycznego świata tego odległego kraju, należą do najbardziej przerażających na świecie.
Dostępność: dostępne
BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI CZĘŚĆ PIERWSZA I DRUGA
„Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga” to wyjątkowe wydanie popularnych „Bestiariuszy”, w którym zebrane zostały dwie dotychczas osobne części tego tytułu, czyli „Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” oraz „Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach”. Dzięki temu niesamowite, pobudzające wyobraźnię historie o mitycznych stworzeniach, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków, znajdziemy teraz w jednej, obszernej publikacji, którą uzupełniają jedyne w swoim rodzaju, piękne ilustracje autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
Dostępność: dostępne
BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI UNIWERSUM
„Bestiariusz słowiański. Uniwersum” to kolejna odsłona serii Legendarz. Książka ta prezentuje nowe i świeże spojrzenie na świat polskich legend i podań, znany z poprzednich części.
Dostępność: dostępne
BESTIE I POTWORY MITOLOGII GRECKIEJ
„Mitologia grecka. Leksykon bestii i potworów” autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali przedstawia ponad siedemdziesiąt mitologicznych postaci ze starożytnych wierzeń greckich. Wszystkie opisane stwory charakteryzują się zadziwiającym wyglądem i umiejętnościami, świadczącymi o niezwykłej wyobraźni, jaką obdarzeni byli twórcy greckiej mitologii. Autor zaprezentował je w przyjazny czytelnikowi, zwięzły i przejrzysty sposób, czyniąc niniejszą książkę atrakcyjną pozycją dla każdego miłośnika niesamowitych, fantastycznych historii.
Dostępność: dostępne