
KONSERWACJA TOM 2 DZIEŁA SZTUKI: KONSERWACJA I BADANIA

"Nauka i Sztuka: Konserwacja. Tom 2: Dzieła sztuki: konserwacja i badania" autorstwa dr hab. Justyny Olszewskiej-Świetlik to analiza procesów konserwacji dzieł sztuki. Autorka, jest doświadczoną konserwatorką malarstwa i rzeźby polichromowanej, przedstawia obszerny przegląd metod badawczych i praktyk konserwatorskich, opierając się na własnych badaniach oraz wieloletnim doświadczeniu naukowo-dydaktycznym.
Dostępność: dostępne
Dziedzictwo rzemiosła artystycznego tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja TOM 2

Niniejsza monografia jest zbiorem artykułów związanych z szeroko pojętym rzemiosłem artystycznym, w którym poruszone są zagadnienia związane zarówno z problematyką badawczą, technologiczną, jak i konserwatorsko-restauratorską.
Dostępność: dostępne
Dziedzictwo rzemiosła artystycznego Tom 1 Tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja

Przedstawiamy Państwu pierwszy tom monografii Dziedzictwo rzemiosła artystycznego – tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja będącej zbiorem dziesięciu artykułów, napisanych przez uczestników I edycji Konferencji Naukowej pod tym samym tytułem. Stanowią one cenne źródło wiedzy. W poszczególnych rozdziałach prezentowanych jest wiele nowych rozwiązań zarówno materiałowych, jak i metodologicznych z zakresu badań oraz konserwacji i restauracji różnorodnych obiektów rzemiosła artystycznego, które nie były jak dotąd tak szczegółowo omawiane w literaturze. Tematyka monografii stanowi odbicie zainteresowań autorów i jednocześnie wpisuje się w aktualne trendy i zagadnienia podejmowane nie tylko w kraju, ale także na świecie.
Dostępność: dostępne
KU NOWEJ FILOZOFII DZIEDZICTWA

Profesor Andrzej Tomaszewski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w świecie osobistości polskiej ochrony i konserwacji zabytków przełomu XX i XXI wieku. Przez całe życie związany z Warszawą – miastem tak ciężko doświadczonym przez los – nie tylko nie uległ nacjonalizmowi kulturowemu charakterystycznemu dla Europy Środkowej, ale stał się powszechnie szanowanym budowniczym mostów – prawdziwym pontifeksem." prof. Jacek Purchla.
Dostępność: dostępne
TORUŃSKIE ROCZNICE KOPERNIKAŃSKIE: FAKTY, IDEOLOGIE, KREACJE. ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA

Fakty, ideologie, kreacje – ten podtytuł tomu z cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”, lapidarnie oddaje intencje autorów zebranych w nim artykułów, poświęconych wielkiemu astronomowi. Przede wszystkim ideologie. Do XIX wieku Kopernik przynależał do wielkiego panteonu ludzi renesansu i kwestia jego narodowej i państwowej przynależności nie stwarzała okazji do kwerend, debat i polemik. Wiek XIX, wiek rodzących się nacjonalizmów i poszukiwań narodowej tożsamości, stanowi cezurę w recepcji uczonego torunianina.
Dostępność: dostępne
SECESJA W TORUNIU: ARCHITEKTURA I PLASTYKA, TWÓRCY I DZIEŁA

Zbiór rozpraw wygłoszonych podczas jedenastej konferencji z cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”, zorganizowanej w 2020 roku przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Teksty dotyczą zarówno konkretów: pejzażu architektonicznego miasta, twórczości torunianki Julie Wolfthorn, wciąż mało znanej w swoim mieście; jak i detali – z wnętrz kamienic oraz piernikarskich zabytków w tym stylu.
Dostępność: dostępne
TORUŃSKIE REWITALIZACJE: FAKTY, PROJEKTY, ZANIECHANIA

Kolejny tom z cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” jest przeglądem dotychczasowych osiągnięć na tym polu, interesujących planów wypełnienia luk w miejskiej zabudowie lub ożywienia jej niszczejących fragmentów, a także odnotowaniem porażek.
Dostępność: dostępne
TORUŃSKIE MIEJSCA DO MIESZKANIA I (ZA)PAMIĘTANIA: DOMY, POMNIKI, CMENTARZE

Tom rozpraw wygłoszonych podczas dziewiątej konferencji z cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”, zorganizowanej w 2019 roku przez Toruński Oddział SHS. Miejsca do mieszkania i (za)pamiętania - czytamy we wstępie – ciągłość i trwanie czy zbiory rozłączne? Obok siebie czy ponad? Połączenie dwóch tak różnych funkcji przestrzeni wspólnej: zamieszkiwania i upamiętniania, jest celowe – ma ukazać miasto, które żyje i rozwija się, wymaga nowej przestrzeni dla nowych domów i nowych mieszkańców, ale też dla nowych pomników i cmentarzy, a te nowe powstają na starym... Właśnie temu sąsiedztwu starego z nowym w pamięci kulturowej Torunia poświęcony został ten tom.
Dostępność: dostępne
MIEJSCA DLA KULTURY I ROZRYWEK: IDEE, ARCHITEKTURA, LUDZIE

Tom rozpraw wygłoszonych podczas ósmej konferencji z cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”, zorganizowanej w 2018 roku przez Toruński Oddział SHS. Tym razem jej tematem wiodącym była, by tak rzec, toruńska infrastruktura kulturalna, przy czym chodzi tu o kulturę przez duże K, jak i tę popularną.
Dostępność: dostępne