

Producent
-
ADAM MARSZAŁEK (10)
-
AGORA (1)
-
DIG (1)
-
DOMINIKA KISS-O (1)
-
EMPORIUM (7)
-
KSIĘŻY MŁYN (7)
-
LITERATURA (1)
-
MUZEUM OKR.TORU (3)
-
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy (1)
-
NA PRZYKŁAD (2)
-
ORIENT ARTUR ANUSZEWSKI (1)
-
PCU (1)
-
Poetica (2)
-
REGION (3)
-
SHS (2)
-
STOW. HIST. SZT (1)
-
STOW. HIST. SZTUKI (3)
-
Stowarzyszenie Historyków Sztuki (1)
-
TOMITO (6)
-
Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki (1)
-
VIKI (1)
-
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (4)
Cena
-
od
do
100 LAT HARCERSTWA W TORUNIU

Szybko minęło 10 lat od poprzedniego wydania „Kalendarium” i świętujemy jubileusz stulecia powstania Harcerstwa w Toruniu. W stosunku do poprzedniego to jest rozszerzone o te ostatnie 10 lat. W innych rozdziałach największe uzupełnienia dotyczą Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Inne to pojedyncze dopiski czy/i uściślenia, oraz jedno zdjęcie – najstarsze znane druhów z „Jedynki”. Nadal nie udało się dotrzeć do brakujących rozkazów, które zapewne wniosłyby wiele nowych wiadomości, ale to zostawiam przyszłym historykom naszego Harcerstwa.
Dostępność: dostępne
ARESZT ŚLEDCZY W TORUNIU

Zapraszamy do lektury książki, która została pomyślana jako prezentacja Aresztu Śledczego w Toruniu z różnych perspektyw: historyka, konserwatora zabytków, pedagoga, funkcjonariusza Służby Więziennej. Mamy nadzieję, że zgromadzone materiały pozwolą Państwu choć w niewielkim stopniu poznać rzeczywistość, jaka kryje się za potężnymi murami, otaczającymi toruński Areszt od strony ulic Piekary i Fosa Staromiejska.
Agnieszka Szatkowska, Jarosław Horowski
Dostępność: dostępne
BYDGOSKIE PRZEDMIEŚCIE. TORUŃSKIE PRZEDMIEŚCIA

Bydgoskie Przedmieście to dzielnica mieszkaniowa miasta twierdzy położona wzdłuż traktu w kierunku Bydgoszczy, o wyjątkowym charakterze, bo od końca XIX wieku kształtowana planowo. To także dzielnica wojskowa – z koszarami, portem wojennym, halą aeronautyczną, lotniskiem, portowa – z portem handlowym, kulturalno-rozrywkowa, z infrastrukturą ważną dla całego miasta (elektrownia, tramwaje, wodociągi, szpital) i enklawą zieleni (park miejski). Choć zakłady wytwórcze były tu rzadkością, to właśnie na Bydgoskim rozpoczęła się historia nowoczesnego przemysłu precyzyjnego.
Przestrzeń Bydgoskiego kreowała wielkomiejska architektura – od domów szkieletowych po style historyzujące, secesję, modernizm, a także gmachy użyteczności publicznej. Najcenniejsza zabudowa powstała w okresach ożywionego rozwoju Torunia (1890–1910, 1920–1939), a zespół budynków z czasów II Rzeczypospolitej jest najliczniejszy w mieście. To jedyne w Toruniu przedmieście wpisane do Rejestru Zabytków (wraz z Rybakami).
Genius loci tego miejsca sprawił, że Bydgoskie szybko stało się dzielnicą elit: architektów i budowniczych, przedstawicieli wolnych zawodów, urzędników i wojskowych, artystycznej bohemy – to o nich jest ta opowieść: mieszkańcach i twórcach dzielnicy. Bogato ilustrowana książka zawiera wiele nowych ustaleń i niepublikowane wcześniej fotografie.
Dostępność: dostępne
DROGA DO GWIAZD OPOWIEŚĆ O MIKOŁAJU KOPERNIKU

Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty
Dostępność: dostępne
KOPERNIK REWOLUCJE

Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika. Brawurowa opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów. W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona - ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.
Dostępność: dostępne