Ainissa Ramirez analizuje osiem wynalazków: zegary, stalowe tory, miedziane druty telekomunikacyjne, błonę fotograficzną, żarówki, twarde dyski, szkło laboratoryjne i krzemowe chipy. Opowiada historię kobiety, która handlowała czasem, fotografa-wizjonera, który jako pierwszy uchwycił na zdjęciu ruch, krewkiego przedsiębiorcy pogrzebowego, którego wynalazek utorował drogę powstaniu komputerów. Te fascynujące i inspirujące historie dają nam nowe spojrzenie na związki człowieka z techniką.


Producent
-
AGENT PR (1)
-
AGORA (4)
-
ALBUS (2)
-
ALETHEIA (15)
-
ARKADY (2)
-
ASTRA (3)
-
ATUT (1)
-
AUSTERIA (1)
-
AVALON (1)
-
BELLONA (12)
-
BĘC ZMIANA (5)
-
BIAŁY KRUK (1)
-
BO WIEM (1)
-
BODLEY HEAD (1)
-
BOSZ (17)
-
Collegium Columbinum (1)
-
COPERNICUS (1)
-
COPERNICUS CENT (1)
-
COPERNICUS CENTER (3)
-
COPERNICUS CENTER PRESS (6)
-
CZARNA OWCA (3)
-
CZARNE (18)
-
CZUŁY BARBARZYŃCA PRESS (1)
-
CZYTELNIK (1)
-
D2D.PL (1)
-
DIALOG (1)
-
DOBRE CZASY (2)
-
DOWODY (1)
-
DRZAZGI (1)
-
DWIE SIOSTRY (1)
-
ELEMENT (1)
-
EPERONS-OSTROGI (3)
-
ETIUDA (1)
-
EVVIVA L-ARTE (3)
-
FAME ART (1)
-
FEERIA (1)
-
FILIA (1)
-
FILTRY (8)
-
FLAME TREE PUBLISHING (2)
-
FORMAT (1)
-
FOSFOROS (2)
-
FRONDA (1)
-
FUND. NA RZECZmyslenia im. B. Skargi (1)
-
FUND.AUGUSTA HR.Cieszkowskiego (1)
-
FUNDACJA AUGUST (2)
-
FUNDACJA AUGUSTA HRABIEGO CIESZKOWSKIEGO (1)
-
FUNDACJA LIBERTE (1)
-
FUNDACJA TERYTO (1)
-
Fundacja Zeszytów Literackich (1)
-
GAUDIUM (1)
-
GRANDA (1)
-
HA!ART (3)
-
HISTORY (2)
-
IBL PAN (1)
-
IMPULS (1)
-
INSTYTUT ADAMA MICKIEWICZA (1)
-
INSTYTUT LIT. (1)
-
INSTYTUT PILECKIEGO (3)
-
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk (1)
-
JUNG PRESS (1)
-
KARAKTER (19)
-
KARTA (2)
-
KATEDRA (1)
-
Katedra Wydawnictwo Naukowe (2)
-
KR (1)
-
KRYTYKA POLIT. (16)
-
KRYTYKA POLITYC (2)
-
KRYTYKA POLITYCZNA (18)
-
KRZYSZTOF BIELECKI WYDAWNICTWO-DYSTRYBUCJA-HURT (1)
-
KSIĄŻKA I PRASA (6)
-
KSIĘŻY MŁYN (1)
-
KULTURA GNIEWU (1)
-
KULTURA LIBERAL (3)
-
LIBRA (1)
-
LIRA (1)
-
LOKATOR (1)
-
MAŁGORZATA GROSMAN (1)
-
MAMMAL (1)
-
MARGINESY (4)
-
MEDIA RODZINA (1)
-
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY (2)
-
MINIATURY FILOZOFICZNE (1)
-
MŁODY BOOK! (1)
-
MOONDRIVE (1)
-
MUZA (1)
-
Muzeum Getta Warszawskiego (1)
-
muzeum sopotu (1)
-
MUZEUM WARSZAWY (1)
-
NA PRZYKŁAD (1)
-
NCK (10)
-
NERITON (1)
-
NIEŚPIESZNE (1)
-
NISZA (1)
-
OFFICYNA (2)
-
OFICYNA (1)
-
OFICYNA NAUKOWA (1)
-
OFICYNA ZWIĄZEK OTWARTY (1)
-
OKULTURA (1)
-
OSNOVA (1)
-
OSSOLINEUM (2)
-
OSTROGI (4)
-
OŚRODEK KARTA (1)
-
OTWARTE (1)
-
PASAŻE (5)
-
PEJZAŻ (1)
-
PENGUIN BOOKS (4)
-
PIETRUSZCZAK H. (1)
-
PIW (14)
-
POZNAŃSKIE (2)
-
PRESSFORUM (1)
-
PRÓBY (1)
-
PUBLICAT (2)
-
PULS (1)
-
PWN (34)
-
REBIS (10)
-
RELACJA (2)
-
REPLIKA (1)
-
RM (2)
-
SCHOLAR (5)
-
SKI (1)
-
SŁOWO/OBRAZ TER (10)
-
SŁOWO/OBRAZ TERYTORIA (25)
-
SMAK SŁOWA (1)
-
STENTOR (1)
-
TAJFUNY (1)
-
TAKO (1)
-
TASCHEN (4)
-
TEOLOGIA POLITYCZNA (1)
-
TERYTORIA (1)
-
THAMES & HUDSON (5)
-
TIMOF (1)
-
UMK (2)
-
UNIVERSITAS (30)
-
VIS-A-VIS ETIUD (13)
-
vis-a-vis/Etiuda (2)
-
W PODWÓRKU (1)
-
WAB (10)
-
WARSTWY (4)
-
WARSZAWSKIE WYD (1)
-
WIELKA LITERA (1)
-
WILLIAM COLLINS (1)
-
WOLNO (1)
-
WOLSKI (3)
-
WOLTERS KLUWER (1)
-
WUŁ (1)
-
WUW (1)
-
WYD KOBIECE (2)
-
WYD. KROPLA (1)
-
WYD. RM (2)
-
WYD.LITERACKIE (1)
-
WYD.UAM (1)
-
WYD.UJ (1)
-
WYD.UW (4)
-
WYDAW.POZNAŃSKI (1)
-
Wydawnictwo Literackie (1)
-
WYDAWNICTWO LITERACKIE (9)
-
WYDAWNICTWO NAUKOWE FNCE (3)
-
Wydawnictwo Naukowe PWN (7)
-
Wydawnictwo Naukowe UAM (2)
-
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (2)
-
WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE (7)
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego (1)
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (5)
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (1)
-
WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO (1)
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego (4)
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (4)
-
WYSOKI ZAMEK (4)
-
WYTWÓRNIA (1)
-
ZACHĘTA (1)
-
ZNAK (33)
-
ZWIERCIADŁO (3)
-
ZYSK I S-KA (6)
Cena
-
od
do
DŹWIGNIE WYOBRAŹNI I INNE NARZĘDZIA DO MYŚLENIA

Myślenie jest trudne. Myślenie o niektórych problemach jest tak trudne, że może rozboleć Cię głowa od samego myślenia o myśleniu o nich!
Książka ta stanowi kolekcję moich ulubionych narzędzi do myślenia. Nie będę ich tylko opisywał; zamierzam się nimi posłużyć, aby łagodnie przeprowadzić twój umysł przez trudne terytorium aż do dość radykalnych koncepcji znaczenia, umysłu i wolnej woli.
Zaczniemy od narzędzi prostych i uniwersalnych, mających zastosowanie do wszystkich rodzajów zagadnień. Niektóre z nich są znajome, ale inne nie były wcześniej często dyskutowane. Następnie pokażę Ci pewne narzędzia, które rzeczywiście są przeznaczone do zadań specjalnych, zaprojektowane tak, aby rozsadzić tę czy inną specyficzną i uwodzicielską ideę, oczyszczając drogę przed powrotem z głębokich kolein, które wciąż ograniczają i wprawiają w zakłopotanie ekspertów. Napotkamy i rozmontujemy również różne złe narzędzia do myślenia, nic nie warte przyrządy do perswazji, które mogą Cię zaprowadzić na manowce, jeśli nie będziesz ostrożny. Niezależnie od tego, czy spokojnie dotrzesz, czy też nie, do proponowanego przeze mnie miejsca przeznaczenia – i czy postanowisz pozostać tam ze mną – podróż ta zaopatrzy Cię w nowe sposoby myślenia o omawianych zagadnieniach i myślenia o myśleniu. Daniel C. Dennett
Daniel C. Dennett jest profesorem filozofii na Uniwersytecie Tufts, gdzie kieruje Center for Cognitive Studies. Laureat licznych nagród i stypendiów. Autor kilkunastu książek i kilkuset artykułów naukowych, opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach. Jeden z najbardziej cenionych ekspertów zajmujących się problemami świadomości i wolnej woli. Jest współautorem (wraz z Alvinem Plantingą) książki Nauka i religia. Czy można je pogodzić? (CCPress 2014).
Dostępność: dostępne
FILOZOFIA PRZYPADKU

Jak oswoić przypadek Czy jest on wyłomem w racjonalności, czy da się go jakoś ująć w matematyczne karby
Sformułujmy problem kontrastowo: czy światem rządzi Bóg, czy czysty przypadek
Komu można zadedykować Filozofię przypadku Michał Heller przyznaje, że sam mógłby ją zadedykować Richardowi Dawkinsowi i Williamowi Dembskiemu, którzy spierają się o to, czy biologiczna ewolucja jest ślepym zegarmistrzem, czy raczej świadczy o Inteligentnym Projekcie.
W biologicznej ewolucji przypadek odgrywa rolę nadrzędną jest źródłem zmienności gatunków. Autor proponuje szersze spojrzenie: odwołując się do historii pojęcia przypadku i jego ewolucji wskazuje miejsce, jakie przypadki zajmują w strukturze całego Wszechświata. A miejsca te są nieprzypadkowe. Dlatego Filozofię przypadku można zadedykować i polecić każdemu, kto potrafi dostrzec głębię samego pytania o istotę przypadku. I ciekaw jest odpowiedzi.
Dostępność: dostępne
KALEJDOSKOP GENDEROWY

Książka, którą polecamy Państwa życzliwej uwadze , to kolejna publikacja powstała w ramach istniejącego już blisko dekadę programu studiów genderowych w Instytucie Socjologii UJ. Jest ona odbiciem dynamicznie rozwijających się studiów nad kulturową tożsamością płci nie tylko w środowisku krakowskim, ale również w innych ośrodkach w Polsce.
Jak pisze prof. Barbara Gąciarz w przedstawionym wyborze tak wielu opracowań, płeć została potraktowana jako zjawisko wielowymiarowe: biologiczne, psychologiczne, socjologiczne, kulturowe i historyczne. Pozwoli to odbiorcom uświadomić sobie właściwą wagę zajmowania się problematyką genderową dla lepszego funkcjonowania społeczeństwa i kultury, a także zrozumienia uwarunkowań kształtujących postrzeganie rol społecznych kobiety i mężczyzny jako składowych szerszych procesów rozwojowych
Dostępność: dostępne
LITERATURA POLSKA 1944-2000

Niniejszy podręcznik uwzględnia przede wszystkim kryterium allogenetyczne, czyli spojrzenie na proces historycznoliteracki z punktu widzenia czynników historycznych, społecznych i socjologicznych. Celem autora było uporządkowanie oraz syntetyczny opis konkretnego procesu w ramach czasowych, jak również dążenie do obiektywizmu, wyrażające się w uwzględnieniu wielu nazwisk, tytułów i szczegółowych dat. Był to świadomy wybór określonej, historycznoliterackiej konwencji. Wyborowi temu została podporządkowana metodologia niniejszej książki. Innym z wstępnych założeń było – zgodnie z najnowszymi tendencjami – ukazanie historii literatury polskiej lat 1944-2000 w jej wersji scalonej, to znaczy bez wyraźnego, osobnego wyodrębniania literatury krajowej i emigracyjnej.
Dostępność: dostępne
MYŚLENIE PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Czym jest myślenie? Czy można osiągnąć myśl czystą? Czy myślenie jest rzeczą wyłącznie ludzką? Jaką rolę w myśleniu odgrywa wyobraźnia? Na czym polega teoretyzowanie? Czy istnieje „oko umysłu“?
Na pytanie, czym jest myślenie, chciałoby się odpowiedzieć tak, jak św. Augustyn odpowiedział na pytanie, czym jest czas: gdy nikt mnie nie pyta, to wiem; gdy ktoś mnie zapyta - nie wiem. Myślenie nieustannie wymyka się prostym i jednoznacznym definicjom, pozostając jedną z największych zagadek filozoficznych.
Autor próbuje zmierzyć się z tą zagadką, twierdząc, że myślenia nie można sprowadzić do stosowania reguł logiki. Posiłkując się ustaleniami współczesnych nauk kognitywnych i psychologii, a także czerpiąc z tradycji filozofii analitycznej, przekonuje, że myślenie jest ciągłą grą między konstruowaniem teorii i umysłowym symulowaniem zdarzeń. Myślenie, które chce skutecznie stawiać czoło problemom, musi się karmić zarówno abstrakcją, jak i konkretem.
Zamiast przedstawiać rozbudowane katalogi reguł rozumowania, mające niewiele wspólnego z rzeczywistymi procesami psychicznymi, Autor rekonstruuje architekturę ludzkiego umysłu, pokazując, jakie narzędzia ma do dyspozycji ten, kto odważy się podjąć wysiłek systematycznego, świadomego myślenia.
Bartosz Brożek – kognitywista, filozof i prawnik, pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Laureat licznych nagród oraz stypendiów m.in. Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Humboldta, Nagrody Naukowej „Polityki”. Autor kilkunastu książek, m.in. Granice interpretacji (CCPress 2014) Umysł matematyczny (wraz z Mateuszem Hoholem, CCPress 2014) oraz Negocjacje (wraz z Jerzym Stelmachem, CCPress 2014).
Dostępność: dostępne
OBLICZA FILOZOFII W NAUCE

Filozofia w nauce to jedna z kluczowych idei Michała Hellera, która wyznacza specyfikę jego stylu uprawiania filozofii w ścisłym związku z nauką. Filozofia w nauce to również idea, która przyświeca od lat Jego dziełu - interdyscyplinarnym spotkaniom uczonych i filozofów. Dwadzieścia kolejnych Krakowskich Konferencji Metodologicznych zgromadziło i skrystalizowało wyjątkowe środowisko myślicieli zainteresowanych nauką w kontekście filozoficznym.
Osiemdziesiątą rocznicę urodzin Michała Hellera chcemy więc uczcić refleksją nad tym, czym była i czym obecnie jest filozofia w nauce. Niniejszy tom prezentuje przemyślenia piętnastu polskich filozofów i uczonych, którzy ukazują tego rodzaju refleksję z różnych perspektyw.
Mamy nadzieję, że publikacja stanie się nie tylko dokumentem aktualnego stanu refleksji nad nauką w Polsce, ale także inspiracją dla dalszych badań.
Dostępność: dostępne
PYTANIA WSPÓŁCZESNEJ FILOZOFII POLITYKI

Obywatel, sfera publiczna, demokracja
Pluralizm, wielokulturowość, wspólnota
Współczesne spory o uprawnienia i sprawiedliwość
Władza i instytucje
Dostępność: dostępne
ROZWAŻANIA O FILOZOFII PRAWDZIWEJ

Księga pamiątkowa poświęcona Prof. Jerzemu Perzanowskiemu
Prawdziwa filozofia to filozofia uprawiana przez prawdziwych filozofów, filozofia skupiona na próbie zrozumienia tego, co ważne, istotne, fundamentalne. Poszukująca zrozumienia całości.
Profesor Jerzy Perzanowski jest prawdziwym filozofem. Świadczy o tym Jego dzieło i życie.
Jest wiele ważkich idei, których twórcą jest Czcigodny Jubilat. Mowa tu choćby o psychoontologii, protofizyce, czy ontologice. Ontologii Profesor Perzanowski poświęcił gros swych prac. Idąc tropem Platona, św. Anzelma, Kartezjusza, Leibniza, Kanta, Fregego, Wittgensteina, Russella i Ingardena, w serii prac z ostatniego ćwierćwiecza rozwinął ontologię kombinacyjną wraz z ogólną teorią modalności oraz ze sprzężoną semantyką kombinacyjną dla nich. W ontologii porządkowej wprowadził i zbadał ontologię lokacyjną. Z teologiki na szczególną uwagę zasługuje zaś dowód Perzanowskiego twierdzenia Augustyna–Anzelma–Leibniza, że byt najdoskonalszy jest, wraz z pochodną teorii melioracji ontologicznej.
Nie można tu też nie wspomnieć o pracach Jubilata z zakresu logiki modalnej, w szczególności o jego ogólnym twierdzeniu o dedukcji oraz o topografii logik modalnych. A także o fundamentalnych pracach z logiki parakonsystentnej oraz logik Prawdy i Fałszu.
Dzieło to rozświetla drogę niektórym współczesnym i przetrwa.
Losy zawodowe Jerzego Perzanowskiego związane są z wieloma polskimi i zagranicznymi uczelniami, ostatnio z WSPF „Ignatianum”. Przede wszystkim jest jednak człowiekiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego Profesorem.
W roku obecnego Jubileuszu Profesora Perzanowskiego upływa 66 lat Jego życia, 44 lata zaś Jego służby Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, na którym studia filozoficzne kończył w wieku 22 lat. Niech ta symetria, którą wyznaczają wielokrotności liczby 22, będzie znakiem Jego pracy poświęconej w istocie symetriom podstawowym bytu.
W księdze ofiarowywanej Czcigodnemu Jubilatowi grupa przyjaciół, współpracowników i uczniów, daje Mu w darze prace bliskie Jego rozumieniu filozofii.
(Z Przedmowy)
Dostępność: dostępne
TEOLOGIA NAUKI

Prezentowany tom stanowi próbę doprecyzowania programu teologii nauki. Zawiera artykuły dotyczące możliwości takiej teologii, jej warunków i podstawowych problemów. Autorzy podejmują próby oceny współczesnych wysiłków naukowych z teologicznego punktu widzenia a także ich wpływu na treść nowych teorii teologicznych. Oprócz refleksji teologicznej w kontekście nauki tom zawiera zagadnienia związane z metodologią nauki i teologii oraz relacją między różnymi dyscyplinami naukowymi i teologią.
Autorzy artykułów:
Grzegorz Bugajak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Jerzy Dadaczyński (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Bogdan Dembiński (Uniwersytet Śląski), Justyna Figas-Skrzypulec (Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych), Robert Janusz (Akademia Ignacjanum), Łukasz Kwiatek (Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych), Tomasz Maziarka (Tarnowskie Towarzystwo Naukowe), Łukasz Mścisławski (Politechnika Wrocławska), Adam Olszewski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Paweł Polak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Konrad Rycyk (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Tadeusz Sierotowicz (Istituto Superiore di Scienze Religiose di Bolzano), Jan Szczurek (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Piotr Urbańczyk (Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych), Zbigniew Wolak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Robert Woźniak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).
Dostępność: dostępne
YOKAI TAJEMNICZE STWORY W KULTURZE JAPOŃSKIEJ

Kultura japońska pełna jest potworów, duchów, fantastycznych istot i ponadnaturalnych zjawisk. Japończycy określają je wszystkie wspólną nazwą: yokai. Stwory te przyjmują nieskończenie wiele form i kształtów – od górskich chochlików tengu i wodników kappa do zmiennokształtnych lisów i liżących sufity stworów o długich językach. Choć w dzisiejszych czasach popularność zapewniają im anime, manga, filmy i gry komputerowe, większość yokai pochodzi z lokalnych legend, ludowych opowieści i historii o duchach.
Michael Dylan Foster, od lat prowadzący badania w Japonii, omawia historię i kulturowe konteksty yokai, śledzi pochodzenie, objaśnia znaczenia i przedstawia sylwetki ludzi, którzy w ciągu wieków usiłowali zgłębić tajemnice tych istot. Dodatkową zaletą tej wciągającej i przystępnie napisanej książki jest swoisty bestiariusz, w którym autor szczegółowo opisał wybrane yokai, ilustrując swoje opowieści oryginalnymi rysunkami autorstwa Shinonome Kijina. Foster zaprasza w fascynującą podróż po japońskiej kulturze ludowej, przedstawia także jej coraz szerszy wpływ na globalną kulturę popularną.
„W książce aż roi się od fantastycznych japońskich potworów, duchów i innych istot zamieszkujących wyobraźnię zbiorową Japończyków! Jednocześnie daje solidną porcję wiedzy, przedstawia wybór nowych interpretacji i odznacza się tym rodzajem szczegółowości, który sprawi radość wszystkim pasjonatom japońskich potworów wywodzących się z ludowych wierzeń.”
dr Bill Tsutsui – Hendrix College, autor Godzilla on My Mind
Dostępność: dostępne