Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Polecamy
PRZEBŁYSKI
PRZEBŁYSKI

62,00 zł

EGZ,CPY
FUTERAŁ O URZĄDZANIU MIESZKAŃW PRLU
FUTERAŁ O URZĄDZANIU MIESZKAŃW PRLU

119,90 zł

EGZ,CPY
GREAT WOMAN PAINTERS
GREAT WOMAN PAINTERS

289,00 zł

EGZ,CPY

HUMANISTYKA

DŁUGIE ŚREDNIOWIECZE

DŁUGIE ŚREDNIOWIECZE
DŁUGIE ŚREDNIOWIECZE

 Prezentowana książka to zbiór artykułów Jacquesa Le Goffa opublikowanych w czasopiśmie L`Histoire w latach 1980-2004. Stanowią one udaną formę popularyzacji głównych tez badawczych autora dotyczących średniowiecza, widzianego jako epoka, w której narodziły się pewne prądy, zjawiska mające wpływ na cywilizację światową, aż do początków XIX w. Autor zajmuje się szerokim wachlarzem zagadnień bardziej ogólnych takich, jak: panująca ideologia, mentalność elit, mentalność mas, jak i charakterystycznych dla epoki średniowiecznej: wyprawy krzyżowe, zakony żebracze, mity i ich korzenie, stosunek do pracy i do rozrywki, stosunek do kobiet. Omawia także sylwetki osób-wzorców postępowania (np. Święty Ludwik).

Dostępność: dostępne

Cena:

39,00 zł

EGZ,CPY

IDEA SZAHADATU W KULTURZE IRANU

IDEA SZAHADATU W KULTURZE IRANU
IDEA SZAHADATU W KULTURZE IRANU

Prezentowana publikacja dotyczy jednego z najbardziej podstawowych zagadnień w kulturze perskiej, jakim jest szeroko rozumiana idea ofiary i męczeństwa. Współcześnie zawiera się ona w pojęciu szahadatu, które dziś w świecie zachodnim wywołuje wiele kontrowersji. Autorka omawia genezę i rozwój pojęcia szahadatu w kulturze perskiej, prezentuje jego współczesną interpretację, proces kształtowania postaw sprzyjających osiągnięciu gotowości do szahadatu oraz jego rolę w propagandzie. Podstawowy materiał badawczy stanowiły publikacje polityczno-religijne współczesnych irańskich autorów, takich jak: Ali Szari(an, Morteza Motahhari, Ruhollah Chomejni i Abdolkarim Sorusz, którzy mieli istotny wpływ na kształtowanie świadomości Irańczyków. Autorka nawiązuje do filologii, literatur o z naw s twa, psychologii społecznej i antropologii kulturowej, dzięki czemu praca zyskuje interdyscyplinarny charakter. Szczególnie interesujące jest odwołanie się do psychologii emocji dla wyjaśnienia procesu wychowania i kształtowania gotowości do męczeństwa i poświęcenia. Książka ukazuje ideę szahadatu jako część perskiego paradygmatu kulturowego, który od stuleci, dzięki tradycji religijnej l literackiej, ma wpływ na kształtowanie tożsamości Irańczyków, a co za tym idzie, na ich społeczne i polityczne postawy.

Dostępność: dostępne

Cena:

37,00 zł

EGZ,CPY

MITOLOGIA SŁOWIAN

MITOLOGIA SŁOWIAN
MITOLOGIA SŁOWIAN

 Nowe wydanie Mitologii Słowian zostało przygotowane na podstawie materiałów zachowanych w spuściźnie pośmiertnej autora.

- Wprowadzono aparat badawczy (przypisy, bibliografię obejmującą kilkaset pozycji), przygotowany częściowo przez Aleksandra Gieysztora i zachowany w rękopisie, częściowo zaś opracowany przez Anetę Pieniądz i wydawcę na podstawie zachowanych notatek autora. 
- Włączono niepublikowane dotąd teksty dotyczące mitologii, ilustrujące różne obszary działalności badawczej i popularyzatorskiej autora - referaty konferencyjne, zapisy audycji telewizyjnych i radiowych.

Zamieszczono także:
- Wstęp Karola Modzelewskiego, prezentujący sylwetkę A. Gieysztora jako badacza i znaczenie jego porównawczych studiów nad mitologią dla rozwoju mediewistyki polskiej, a zwłaszcza jego rolę we wprowadzaniu nowych propozycji metodologicznych inspirowanych osiągnięciami językoznawstwa, antropologii kulturowej, etnologii itp.
- Posłowie Leszka P. Słupeckiego poświęcone rozwojowi studiów nad mitologią słowiańską w ciągu ostatnich 20 lat i aktualnym perspektywom badawczym w tej dziedzinie; pozwalające czytelnikowi zapoznać się z nowymi odkryciami archeologicznymi i postępem badań nad mitologią porównawczą, a także spojrzeć na tezy Aleksandra Gieysztora z perspektywy dzisiejszego stanu badań.
- Wprowadzenie Anety Pieniądz przedstawiające warsztat badawczy autora, przygotowany na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych.

Dostępność: dostępne

Cena:

39,00 zł

EGZ,CPY

ORALNOŚĆ I MNEMONIKA.PÓŹNY BAROK W KULTURZE POLSKIEJ

ORALNOŚĆ I MNEMONIKA.PÓŹNY BAROK W KULTURZE POLSKIEJ
ORALNOŚĆ I MNEMONIKA.PÓŹNY BAROK W KULTURZE POLSKIEJ

Marek Prejs bada zjawiska kultury i literatury pierwszej połowy XVIII wieku. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki. Prowadzi seminaria, wykłady oraz konwersatoria z zakresu historii kultury staropolskiej, tradycji biblijnych w kulturze, a także metodologii badań pogranicza sztuk plastycznych i literatury. Jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Opublikował między innymi książki: Poezja późnego baroku. Główne kierunki przemian (1989), Egzotyzm w literaturze staropolskiej (1999), Staropolskie kręgi inspiracji (2004); współredaguje też półrocznik "Barok".



Oralność i mnemonika. Późny barok w kulturze polskiej to "komunikacyjna" opowieść o funkcjonowaniu styku oralności i kultury piśmiennej w czasach saskich. Zastosowanie aparatury teoretycznej, jakiej dostarczają prace Waltera J. Onga, Erica A. Havelocka, Frances A. Yates, Edwarda T. Halla i in. pozwoliło w zjawisku "cofnięcia się" druku na korzyść obiegu rękopiśmiennego dostrzec element szerszego procesu - kontrnatarcia świata sztuki pamięci i sprzęgniętej z nią oralności, będącego odpowiedzią na sukcesy rozprzestrzeniającego się analitycznego świata pisma. Omówiony został zarówno pewien model całościowy - który zwykliśmy określać mianem "wieku rękopisów" - jak i strategie artystycznego komunikowania, na przykład późnobarokowe "gadające" obrazy, proksemiczny wymiar staropolskiej pompae funebris, dominacja fabuły epizodycznej w ówczesnym dramacie, zwyczaj przekazywania sobie gotowych treściowo-wersyfikacyjnych "prefabrykatów" przez kolejne pokolenia ówczesnych poetów czy też posługiwania się przez nich ikonograficznymi wzorcami pamięci.



"Późny barok ujrzany z perspektywy teorii komunikacji jawi się tu nie jako czas schyłku czy kulturowy dziwoląg, a jedynie jako całkowicie zrozumiałe zjawisko reakcji wciąż żywej sztuki pamięci na sukcesy rozprzestrzeniającego się analitycznego >świata pisma<. To całkowicie nowa, całościowa i ważna konstatacja porządkująca obraz naszej kultury".

z recenzji Adama Karpińskiego

Dostępność: dostępne

Cena:

24,15 zł

EGZ,CPY

W kręgu literatury i kultury iberyjskiej i iberoamerykańskiej. Migracja i transformacja dyskursów - dialog międzykulturowy

W kręgu literatury i kultury iberyjskiej i iberoamerykańskiej. Migracja i transformacja dyskursów  - dialog międzykulturowy
W kręgu literatury i kultury iberyjskiej i iberoamerykańskiej. Migracja i transformacja dyskursów - dialog międzykulturowy

 Zebrane tu prace ukazują się w języku polskim, co - jak sądzimy - stanie się okazją do wymiany poglądów ze środowiskiem naukowym spoza kręgu hispanistów, portugalistów i latynoamerykanistów. Ich autorami są pracownicy Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, a także zaprzyjaźnieni z naszym Instytutem badacze i badaczki z innych ośrodków, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie do współtworzenia tego tomu.

Dostępność: dostępne

Cena:

40,00 zł

EGZ,CPY
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl