
Producent
-
AGORA (1)
-
ALETHEIA (7)
-
AUSTERIA (1)
-
BELLONA (4)
-
COPERNICUS CENTER (1)
-
COPERNICUS CENTER PRESS (3)
-
CZARNE (1)
-
EPERONS-OSTROGI (1)
-
FUND. NA RZECZmyslenia im. B. Skargi (1)
-
FUNDACJA AUGUST (1)
-
KARAKTER (2)
-
KULTURA LIBERAL (2)
-
MAMMAL (1)
-
OSTROGI (3)
-
PENGUIN BOOKS (1)
-
PIW (2)
-
PWN (18)
-
REBIS (1)
-
SŁOWO/OBRAZ TER (1)
-
SŁOWO/OBRAZ TERYTORIA (2)
-
TAKO (1)
-
UNIVERSITAS (3)
-
VIS-A-VIS ETIUD (9)
-
vis-a-vis/Etiuda (2)
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2)
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (1)
-
ZNAK (7)
-
ZWIERCIADŁO (1)
Cena
-
od
do
MYŚLENIE BEZ PORĘCZY ESEJE O ROZUMIENIU ŚWIATA

Hannah Arendt (1906-1975) - niemiecka filozof, politolożka, publicysta, teoretyczka polityki pochodzenia żydowskiego, co o tyle istotne, że najsłynniejszą z jej tez, była ta o banalności zła, a rzecz dotyczyła procesu, osoby, mechanizmów działania Adolfa Eichmanna, po jego procesie w Jerozolimie.
Dostępność: dostępne
DOBRZE SIĘ MYŚLI LITERATURĄ

Dobrze się myśli literaturą to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale jak przekonuje autor czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.
W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek oraz pisarzy współczesnych Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.
Dostępność: dostępne
NARODZINY TRAGEDII

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o człowieku, kulturze, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrześcijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Nie sposób sobie wyobrazić współczesnej filozofii bez przemyślenia jego wpływu, wpływu intelektualnego jego idei. Narodziny tragedii to pierwsza książka napisana przez Nietzschego ale już w niej przedstawia zasadnicze elementy swojego myślenia. Skupia się tu na dwóch pojęciach: postawie dionizyjskiej i przeciwstawnej jej postawie apollińskiej. Apollińskość to umiar, rozsądek, oświecenie i oswajanie i porządkowanie świata, a zatem w pewnym sensie stwarzanie pozorów poznania. Przeciwstawieniem apollińskości jest dionizyjskość, żywioł będący istotą życia, dziką nieokreślonością, chaotycznością i nieokiełznaniem. Jako stan upojenia i ekstazy, umożliwia ona doświadczenie rzeczywistości, a nie pozorów. Nietzsche w sposób dość jednoznaczny zdaje się być zwolennikiem tej właśnie, dionizyjskiej postawy wobec świata.
Dostępność: dostępne
ROZWAŻANIA O FILOZOFII PRAWDZIWEJ

Księga pamiątkowa poświęcona Prof. Jerzemu Perzanowskiemu
Prawdziwa filozofia to filozofia uprawiana przez prawdziwych filozofów, filozofia skupiona na próbie zrozumienia tego, co ważne, istotne, fundamentalne. Poszukująca zrozumienia całości.
Profesor Jerzy Perzanowski jest prawdziwym filozofem. Świadczy o tym Jego dzieło i życie.
Jest wiele ważkich idei, których twórcą jest Czcigodny Jubilat. Mowa tu choćby o psychoontologii, protofizyce, czy ontologice. Ontologii Profesor Perzanowski poświęcił gros swych prac. Idąc tropem Platona, św. Anzelma, Kartezjusza, Leibniza, Kanta, Fregego, Wittgensteina, Russella i Ingardena, w serii prac z ostatniego ćwierćwiecza rozwinął ontologię kombinacyjną wraz z ogólną teorią modalności oraz ze sprzężoną semantyką kombinacyjną dla nich. W ontologii porządkowej wprowadził i zbadał ontologię lokacyjną. Z teologiki na szczególną uwagę zasługuje zaś dowód Perzanowskiego twierdzenia Augustyna–Anzelma–Leibniza, że byt najdoskonalszy jest, wraz z pochodną teorii melioracji ontologicznej.
Nie można tu też nie wspomnieć o pracach Jubilata z zakresu logiki modalnej, w szczególności o jego ogólnym twierdzeniu o dedukcji oraz o topografii logik modalnych. A także o fundamentalnych pracach z logiki parakonsystentnej oraz logik Prawdy i Fałszu.
Dzieło to rozświetla drogę niektórym współczesnym i przetrwa.
Losy zawodowe Jerzego Perzanowskiego związane są z wieloma polskimi i zagranicznymi uczelniami, ostatnio z WSPF „Ignatianum”. Przede wszystkim jest jednak człowiekiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego Profesorem.
W roku obecnego Jubileuszu Profesora Perzanowskiego upływa 66 lat Jego życia, 44 lata zaś Jego służby Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, na którym studia filozoficzne kończył w wieku 22 lat. Niech ta symetria, którą wyznaczają wielokrotności liczby 22, będzie znakiem Jego pracy poświęconej w istocie symetriom podstawowym bytu.
W księdze ofiarowywanej Czcigodnemu Jubilatowi grupa przyjaciół, współpracowników i uczniów, daje Mu w darze prace bliskie Jego rozumieniu filozofii.
(Z Przedmowy)
Dostępność: dostępne
PYTANIA WSPÓŁCZESNEJ FILOZOFII POLITYKI

Obywatel, sfera publiczna, demokracja
Pluralizm, wielokulturowość, wspólnota
Współczesne spory o uprawnienia i sprawiedliwość
Władza i instytucje
Dostępność: dostępne