znajdź produkt:
zawansowane
twój kozyk
Brak produktów w koszyku
NEWSLETTER

Dane produktu
GABRIELE D'ANNUNZIO U ŹRÓDEŁ IDEOLOGICZNYCH WŁOSKIEGO FASZYZMU
Nazwa produktu:

GABRIELE D'ANNUNZIO U ŹRÓDEŁ IDEOLOGICZNYCH WŁOSKIEGO FASZYZMU

Kategoria: stosunki międzynarodowe/politologia
Wydawnictwo: TBA 21
Numer ISBN: 97883-242-0844-9
Autor: SONDEL-CEDERMAS
status dostępności: dostępna
cena: 35.00 zł 33.25 zł
Opis produktu:

Monografia Gabriele D'Annunzio. U źródeł ideologicznych włoskiego faszyzmu jest pierwszą w historiografii polskiej próbą przedstawienia myśli politycznej Gabriele D'Annunzia (1863-1938), wybitnego włoskiego poety, pisarza i dramaturga.
D'Annunzio był nie tylko głównym przedstawicielem dekadentyzmu włoskiego oraz reformatorem teatru, ale także jedną z najważniejszych indywidualności włoskiej sceny politycznej od końca XIX do lat 30. XX w. Uważany za "Jana Chrzciciela" włoskiego faszyzmu, pomysłodawcę Marszu na Rzym, potencjalnego antagonistę i konkurenta Benito Mussoliniego, ciągle budzi wiele kontrowersji we współczesnej historio-grafii.
Autorka omawia ewolucję poglądów politycznych włoskiego poety na tle rozgrywających się wydarzeń politycznych, przed-stawiając związki literacko-artystyczne łączące go z najwybitniejszymi przedstawicielami włoskiego i europejskiego życia kulturalnego końca XIX i początków XX wieku. Ukazuje w szczególności zafascynowanie D'Annunzia filozofią Artura Schopenhauera, Fryderyka Nietzschego, koncepcjami estetycznymi Ryszarda Wagnera oraz twórczością Giosue Carducciego w pierwszym okresie kształtowania się jego poglądów politycznych. W pracy znalazły się również rozważania na temat kontaktów poety ze środowiskiem nacjonalistycznym, jego udziału w I wojnie światowej, roli w okupacji zbrojnej miasta Fiume oraz relacji z faszyzmem włoskim.

Bookmark and Share
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
promocjenowościpolecamy