znajdź produkt:
zawansowane
twój kozyk
Brak produktów w koszyku
Dane produktu
GABINET / DAS KABINETT
Nazwa produktu:

GABINET / DAS KABINETT

Kategoria: katalogi wystaw
Wydawnictwo: KAMPANIA ARTYSTYCZNA
Numer ISBN: 978-83-62962-39-6
Autor: STANISŁAWSKI K.
status dostępności: dostępna
cena: 35.00 zł 33.25 zł
Opis produktu:

"Gabinet / Das Kabinett. 100 lecie filmu Gabinet Doktora Caligari" jest publikacją towarzyszącą projektowi pod takim tytułem, objemującemu prezentację moblinej instalacji z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym, pokazy filmu "Gabinet Doktora Caligari" w odrestaurowanej wersji w formacie 4K, clipów filmowych oraz wystawę plakatów, projektów rysunkowo-malarskich oraz powiększonych kadrów ze zbiorów Deutsche Kinemathek w następujących miejscach: na dziedzińcu Nowego Teatru w Warszawie (26.06-14.07.2019), przed Halą Stulecia we Wrocławiu (20.07-28.08.2019), obok Pawilonu Galerii Miejskiej w Poznaniu (25.09-13.10.2019) oraz w Muzeum Inżynierii MIejskiej w Krakowie (20.10-10.11.2019).

Obecnie od 6.11.2020 do 28.02.2021 instalację można zobaczyć przy Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu.

Publikacja:

oprawa: miękka
ilość stron: 116
wymiary: 23x27 cm
data wydania: 2019
język wydania: polski, niemiecki
 

O instalacji:
„Gabinet” jest rozbudowaną instalacją filmowo-artystyczną w trzech kontenerach, poświęconą filmowi niememu „Gabinet doktora Caligari” z okazji 100-lecia jego premiery.

Zawiera w sobie serię prezentowanych na monitorach materiałów filmowych, poświęconych filmowi oraz epoce, w jakiej powstał, a także współczesną interpretację tego dzieła dokonaną przez polskich artystów malarzy: prof. Zdzisława Nitkę i Eugeniusza Minciela, którzy wykonali malowidła wewnątrz kontenerów. Obaj są absolwentami i pracownikami dydaktycznymi ASP we Wrocławiu (z tego miasta pochodził również reżyser filmu).

Ważną częścią kontenerowej instalacji jest multimedialna rzeźba Cezara w skrzyni, wykonana przez warszawskiego rzeźbiarza Sylwestra Ambroziaka.

W środkowej części instalacji zaprezentowany zostanie film wolumetryczny „Sen Cezara” w wersji 2D. Dzieło zostało wyprodukowane na zlecenie Goethe-Institut w firmie UFA X w Babelsbergu k. Poczdamu pod Berlinem. W role Cezara i doktora Caligariego wcielili się znani polscy aktorzy: Arkadiusz Jakubik i Jakub Gierszał.

„Das Cabinet des Dr. Caligari“, reż. Robert Wiene
źródło: Deutsche Kinemathek

To pierwsza tego typu realizacja w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Odnosi się bezpośrednio do tradycji kina, ale i wnosi jej aktualną interpretację w sferze sztuki współczesnej oraz najnowszej technologii filmowej.

W ostatniej części instalacji urządzone zostało mini kino, gdzie wyświetlana będzie odrestaurowana wersja klasycznego „Gabinetu doktora Caligari” (1920).

Kurator: Krzysztof Stanisławki
Koordynatorka: Renata Prokurat, Goethe-Institut w Warszawie
Koordynatorka z CSW: Alicja Hryckiewicz
Partner: Goethe-Institut w Warszawie

Bookmark and Share
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
promocjenowościpolecamy